Az árnyékolók típusait bemutató sorozatunk soron következő részében a zsalugáterekkel és spalettákkal foglalkozunk.
A zsalugáterek leggyakrabban fából, ritkábban műanyagból vagy fémből készülő lamellás külső árnyékolók. Rögzítésük általában közvetlenül a nyílászáró tokjához történik, egyéb esetben lehet a falkávába vagy a külső falsíkra is szerelni őket. Elkészíthetők nyíló vagy eltolható kivitelben, kézi vagy motoros mozgatással, a különböző típusú vasalatok pedig gondoskodnak a megfelelő működésről és meghatározzák az árnyékolók külső megjelenését is.
A zsalugáterek készülhetnek fix- vagy mozgatható (állítható) lamellákkal, melyek már a nyílászáró elött útját állják a napsugaraknak, ezért rendkívül hatékony módon gátolják meg a lakótér felmelegedését. A lamellák zárt állásánál teljes sötétítést lehet elérni, míg félig nyitott állapotuknál szűrt fény engedhető be a helységbe, mely kellemes hangulatot varázsol a falon megjelenő világosabb és sötétebb sávok váltakozásával. Amellett, hogy hatékony védelmet nyújtanak heves esőzések, szélvihar vagy jégeső idején, meghatározó díszei lakóházaknak, kastélyoknak és borospincéknek egyaránt.
A spaletták alapvetően abban különböznek a zsalugáterektől, hogy a szárnyak nem lamellákkal szereltek, hanem tömör kivitelűek. Legegyszerűbb típusa a deszkaspaletta, mely függőleges helyzetű deszkák sorából áll, a belső oldalán "Z" alakú hevederrel és általában kovácsolt vasalatokkal szerelve készül. Másik elterjedt típusa a betétes spaletta, ahol a szárnyakban tömör mart- vagy lécekből álló betét van.
A spaletták tömörségükből adódóan rendkívül jó hő- és hangszigetelők, nyáron nagyon hatékonyan árnyékolnak, télen pedig sokat segíthetnek a fűtési költségek lefaragásában. A szárnyakba valamilyen mintát vágva megtörhető a teljes tömörség, azon keresztül napfény juthat be, mely kellemes hangulatot teremt a helységben.
A manapság használatos kiváló minőségű vizesbázisú lazúrrendszerekkel kezelt, fából készült zsalugáterek és spaletták rendszeres karbantartás mellett nagyon hosszú ideig megőrzik eredeti állapotukat, ezért igazán tartós külső árnyékolókként ismerjük őket.
Folytatjuk.
Utolsó kommentek