Rendszeresen visszatérő kérdés, hogy milyen jellegű árnyékoló berendezés mellett döntsünk? A kínálatban egyaránt szerepelnek külső és belső árnyékolók úgy, mint redőnyök, zsaluziák, könyökkaros árnyékolók, zsalugáterek, spaletták, napellenzők, roletták, függönyök vagy reluxák, ezért a döntés nem könnyű. Öt részből álló cikksorozatunkkal szeretnénk átfogó képet adni a különböző árnyékolókról és megkönnyíteni az eligazodást az eltérő típusok között.
Érdemes több szempontból is megvizsgálni az igényeket, illetve az adott típusú árnyékolóval szemben támasztott elvárásokat mielőtt meghoznánk döntésünket. Alapvető funkciójuknak, az árnyékolásnak eltérő hatásfokkal ugyan, de mindegyik típus eleget tesz azonban, ha otthonunkban pl. teljes sötétítést is el kívánunk érni, már erősen szűkül a választható termékek köre. Szempont lehet a különböző árnyékolók anyaga is, hiszen adott típuson belül is találunk műanyagból, fémből és fából készült kiviteleket, melyek karbantartási és ápolási szükséglete jelentősen eltérő.
Az árnyékolókat elhelyezkedésük szerint két nagy csoportba soroljuk: külső- és belső szerkezetek. Értelem szerű, hogy a kívül elhelyezkedő árnyékolók sokkal inkább ki vannak téve az időjárás viszontagságainak (csapadék, szél, por, hőmérséklet ingadozás, UV-sugárzás), mint az épületen belül elhelyezett típusok. Ebből adódóan strapabíróbbnak kell lenniük, kiváló minőségű felületkezeléssel kell rendelkezniük és a belső szerkezetekhez képest több karbantartást, ápolást igényelnek. Előnyük, hogy a Nap perzselő sugarainak már a manapság elterjedt hatalmas üvegfelületű nyílászárók előtt útját állják megakadályozva ezzel, hogy azok kemenceként ontsák a forróságot a lakótérbe. Ezen kívül egyedivé teszik és "felöltöztetik" a nyílászárókat, pl. virágládákkal kiegészítve rendkívül díszessé tehetik otthonunk külső megjelenését.
A belül elhelyezkedő árnyékolók felszerelése és kezelése egyszerűbb, kevesebb karbantartást igényelnek és árfekvésük is kedvezőbb a külső szerkezetekéhez képest. Az árnyékoláson túl a belső szerkezetek lakberendezési szerepet is betöltenek, jól megválasztott színeikkel hangulatossá és otthonossá varázsolják a lakókörnyezetet. Legfőbb hátrányuk azonban, hogy a külső árnyékolókkal ellentétben ezek hőpajzsként nem használhatók, hiszen csak a már bejutott és az üveg által tovább erősödött hőmennyiség csökkentésére alkalmasak.
Folytatjuk.
Utolsó kommentek